Nowe zalecenia dotyczące zdrowego żywienia

Piramida zdrowego żywienia i aktywności fizycznej

Początek roku to często okres zmian. Dotyczy to również zaleceń żywieniowych. W połowie stycznia eksperci Instytutu Żywności i Żywienia (IŻŻ) opublikowali nową Piramidę Zdrowego Żywienia i Aktywności Fizycznej. Pod wieloma względami różni się od swojej poprzedniczki z 2009 r. Zmiany, które zostały wprowadzone wynikają z postępu w naukach medycznych, uwzględniają wyniki najnowszych badań naukowych, a także rekomendacje uznanych światowych ośrodków eksperckich.

Nowe zalecenia ponownie przedstawiono w formie piramidy. Taka forma przekazu najlepiej się sprawdza. Największą zmianą w nowej piramidzie jest zmiana miejsc warzyw i owoców oraz produktów zbożowych. We wcześniej podstawę stanowiły produkty zbożowe – obecnie są na drugim miejscu. Podstawą aktualnej piramidy są warzywa i owoce. Co to znaczy? Przynajmniej połowa spożywanych produktów w ciągu całego dnia powinna zaliczać się do owoców i warzyw, koniecznie z przewagą warzyw.Piramida zdrowego żywienia i aktywności fizycznej

„Nowością” w piramidzie są zioła. Nie tylko poprawiają smak potraw, ale są również źródłem wielu prozdrowotnych składników. Dodatkowo pomagają ograniczyć stosowanie soli. Tym razem w piramidzie uwzględniono również orzechy.

Zmieniła się również nazwa piramidy. Dodano do niej człon o aktywności fizycznej, aby podkreślić jej istotną rolę w zachowaniu pełni zdrowia.

Do grafiki dołączono 10 zasad prawidłowego żywienia. W telegraficznym skrócie „mniej cukru, soli i tłuszczu, więcej błonnika”

Zasady zdrowego żywienia

Należy pamiętać, że osoby z rozpoznanymi chorobami (m.in. udar, zawał, osteoporoza, cukrzyca typu 2) wymagają indywidualnych zaleceń żywieniowych.

 

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj / Zmień )

Connecting to %s