Koszyk wielkanocny – co i jak? Część 2

Dziś czas na omówienie kolejnych dwóch produktów obecnych w koszyczku. Będą to chleb i chrzan.

Chleb

Święci się na pamiątkę Jezusa, który zstąpił z nieba oraz na upamiętnienie cudownego nakarmienia przez Niego rzeszy słuchających Go ludzi na pustyni. Przepis na domowy chleb już Wam podawałam i możecie z niego skorzystać. https://zczymtosieje.wordpress.com/2014/03/09/jak-zrobic-domowy-chleb-zytni-na-zakwasie/
Wystarczy z części przygotowanego ciasta uformować ładną i zgrabną kulkę. Wierzch możecie naciąć nożem w kształcie krzyża lub zaznaczyć krzyż przy pomocy maku.

Chrzan

Według tradycji wspomaga skuteczność innych święconych pokarmów.

Korzenie chrzanu bogate są w witaminę C, kwas foliowy, składniki mineralne (potas wapń, fosfor, cynk) i glukozynolany − głównie synigrynę i glukonasturcynę, które myrozynaza przekształca odpowiednio w izotiocyjaniany: allilu i fenetylu. Izotiocyjanian allilowy, dominujący w chrzanie, jest odpowiedzialny za „ostrość” chrzanu tartego. Udowodniono, że pożywienie bogate w izotiocyjanian allilu sprzyja ograniczeniu występowania raka pęcherza. Izotiocyjanian fenetylu wykazuje również hamujące działanie na komórki raka płuc i przełyku w badaniach modelowych. Związki te pełnią rolę wspomagającą syntezę enzymów odtruwających, odpowiedzialnych za szybkie wydalanie z organizmu substancji rakotwórczych.

Substancje zawarte w chrzanie wykazują aktywność przeciwutleniającą, dzięki której chronią nasz organizm przed szkodliwym działaniem wolnych rodników oraz działają przeciwbakteryjne.

Chrzan jest także składnikiem maści i preparatów stosowanych w schorzeniach reumatycznych, daje uczucie ciepła, działa przekrwiennie i łagodzi ból.

Chrzan świeży w korzeniu jak i ten starty należy przechowywać w lodówce.

 

W następnym poście podam Wam dwa przepisy na pyszne babki! Idealne nie tylko na święta i do koszyczka 😉

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj / Zmień )

Connecting to %s