Jak jest oznakowana żywność ekologiczna?

Myślę, że to bardzo ważny temat. Coraz więcej osób zwraca większą uwagę co kupuje. Chcąc dbać o siebie i rodzinę wybierają produkty ekologiczne. Jednak nie wszystko z napisem Eko jest żywnością ekologiczną.

Rolnictwo ekologiczne regulowane jest przez akty prawne, zarówno krajowe jak i unijne.
Krajowe akty prawne to: USTAWA z dnia 25 czerwca 2009 r. o rolnictwie ekologicznym  oraz pięć Rozporządzeń Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi. 

Dlatego nie wszystko co posiada napis Eko, Bio, Ekologiczny i inne możliwe kombinacje słów jest żywnością ekologiczną.

Żywność wyprodukowana ekologiczną metodą produkcji musi być odpowiednio oznakowana. Są to TRZY elementy, które muszą znaleźć się na opakowaniu.

  • Unijne logo żywności ekologicznej. Listek z 12 białych gwiazdek na zielonym tle. Obowiązuje od 1 lipca 2010 roku. Na niektórych produktach, wyprodukowanych przed lipcem 2010, może znajdować się logo z kłosem.
  • Numer identyfikacyjny jednostki certyfikującej. Przykładowo: PL – EKO – 999. PL – kod ISO oznaczający państwo, w którym prowadzona jest działalność. EKO odnosi się do ekologicznej metody produkcji. 999 numer referencyjny nadawany jednostkom przez właściwy organ państwa członkowskiego( w Polsce jest to Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi). W Polsce jest 11 jednostek certyfikujących.
  • Oznaczenie miejsca pochodzenia. Możliwe oznaczenia: rolnictwo UE, rolnictwo spoza UE( tylko i wyłącznie jeśli producent spełni wszystkie normy określone prawem Unii Europejskiej), rolnictwo UE/ spoza UE (gdy surowce/ półprodukty pochodzą z różnych rejonów), nazwa kraju( gdy wszystkie surowce, z których wyprodukowany był dany produkt, pochodzą z tego kraju).

Te trzy elementy muszą być czytelne i trwałe oraz znajdować się w wyeksponowanym miejscu.

Poniżej zamieszczam zdjęcia różnych produktów, które znajdują się w mojej kuchni, aby pokazać jak to wygląda w praktyce. Wybrałam różne grypy produktów i różne miejsca pochodzenia.

Pokazuję zdjęcia tylko prawidłowo oznakowanej żywności, aby nie namieszać Wam w głowach 🙂

ObrazekObrazekObrazek

Obrazek
                                                   IMG_5767IMG_5101

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s